Saugios kelionės gidas – draudimas
Nuo šios savaitės kiek koreguojame pirmadienio interviu rubrikos pavadinimą, nes atsirado poreikis išplėsti pašnekovų ratą. Nuo šiol greta klajoklių čia rasite pokalbius su kitų keliones liečiančių sričių profesionalais. Šiandien kalbiname draudikų atstovą – “Lietuvos draudimo” (o kas gi daugiau 🙂 Privačių rizikų skyriaus vadovą Vaidotą Krencių.
Kuo rizikuoju, keliaudamas be kelionės draudimo?
Atsakymas paprastas: dešimtimis ar net šimtais tūkstančių litų. Didžiausia atlyginta kelionių draudimo žala siekė daugiau kaip 110 tūkstančių litų – kai prieš kelerius metus iš Pietų Afrikos Respublikos turėjome suorganizuoti insultą patyrusios klientės pargabenimą. Žinoma, tai išimtinis atvejis. Paprastai nuostoliai būna kur kas mažesni, tačiau vis tiek ženklūs – vidutiniškai apie 2000 litų.
Kas lietuvius labiausiai kankina kelionėse?
Sumušimai, pasinarinimai, lūžiai, ūmios ligos. Nelaimės labai priklauso nuo sezoniškumo – žiemą patiriame rankų ir kojų traumas slidinėdami, vasarą perkaistame saulėje, susižalojame aktyvių išvykų metu… Turbūt didžiausias kelionių draudimo išmokų bumas yra vasarį, kai įsibėgėjus slidinėjimo sezonui sulaukiame dešimčių pranešimų apie išnarintas ar sulaužytas rankas, kojas.
O kokios šalys mums nelaimingiausios?
Tos, į kurias važiuoja didžiausi turistų, ypač slidinėtojų srautai: Austrija, Italija, Slovakija, taip pat Turkija, Egiptas. Beje, pastaruoju metu matome tendenciją, kad keliautojų geografija plečiasi – anksčiau absoliuti dauguma pranešimų apie traumas pasiekdavo iš Europos šalių, o dabar vis daugiau pranešimų sulaukiame iš Tailando, Indijos, Kinijos…
Koks pats egzotiškiausias pranešimas yra pasiekęs draudikus?
Egzotiškiausias, gal ne tiek dėl pobūdžio, kiek dėl įvykio vietos, mus buvo pasiekęs iš Kinijos. Mūsų draudėja, vaikščiodama ant Kinų sienos, neatidžiai pastatė koją ant laiptų ir krisdama ją susilaužė. Teko organizuoti tarptautines pajėgas, malūnsparniu nukelti klientę nuo sienos, vėliau suteikus pagalbą pargabenti į Lietuvą.
Visa tai daro pati draudimo kompanija?
Ne visiškai. Pasaulyje yra kelios kompanijos, kurios vykdo asistavimo veiklą, tai yra, rūpinasi bendradarbiaujančių draudimo kompanijų nukentėjusiais klientais, juos transportuoja, organizuoja gydymą. Vėliau mums pateikiama sąskaita, kurią apmokame. Jei klientas apsieina be asistavimo paslaugos, jis tiesiog turi gauti sąskaitas už gydymą, medikamentus, kitas išlaidas ir pateikti mums.
Ar verta draustis, jeigu į užsienį iškeliaujama ilgesniam laikotarpiui?
Draustis visada verta, tiesiog keliaujant ilgiau yra atitinkamai didesnė rizika, todėl ir įmoka išauga. Tarkime, jeigu vykstama į dviejų savaičių atostogas, draudimas kainuos apie 40 litų, o vykstant pusmečiui kaina gali siekti ir tūkstantį. Tai pakankamai brangu, tačiau esu įsitikinęs, kad būtina, nes keliaujant žmonės daugiau juda, važinėja, gyvena aktyviau, todėl padidėja ir traumų tikimybė.
Nuo ko kelionių draudimas saugo ir nuo ko – ne?
Kelionių draudimo sąlygos įvairiose kompanijose skiriasi, bet dažniausiai draudžiamaisiais įvykiais laikomi atvejai, kai žmogus susižaloja ar patiria ūmų sveikatos sutrikimą, netgi jei tai būtų danties skausmas. Tačiau apsinuodijimo alkoholiu, savižudybės, nusikalstant, dalyvaujant sporto varžybose, šokant parašiutu ir kitais panašiais atvejais įvykiai bus pripažinti nedraudžiamaisiais – tokios rizikos jokia draudimo kompanija prisiimti negali.
Kalbant detaliai, kelionių draudimas padengia medicinines išlaidas už gydymą, vaistus, buvimą ligoninėje, spec. transportavimą į ligoninę, Lietuvą, žuvusiojo palaikų pargabenimą į Lietuvą. Jei draudžiantis kelionių draudimu pasirenkamas ir nelaimingų atsitikimų draudimas, atlyginami fiksuoto dydžio nuostoliai už nelaimingo atsitikimo faktą, .t.y jei lūžo ranka – tam tikras procentas nuo pasirinktos draudimo sumos, jei lūžo koja – kitokio dydžio kompensacija už nelaimingo atsitikimo faktą ir pan. Gautus pinigus žmogus gali skirti kam nori – sanatorijai, skirtumui tarp mokamų „Sodros“ išmokų ir buvusio atlyginimo padengti ir pan. Draudžiantis kelionių draudimu galima apdrausti ir bagažo draudimą, ir neįvykusią kelionę, savo civilinę atsakomybę ir pan.
Ar man užtenka kelionių draudimo, kad išvykęs jausčiausi maksimaliai ramus?
Maksimaliai ramiai keliauti galima papildomai įsigijus draudimą nuo nelaimingų atsitikimų, bagažo ir asmens daiktų draudimą, civilinės atsakomybės draudimą ir nenumatytų kelionės išlaidų draudimą. Pirmasis suteikia išsamesnę draudimo apsaugą nelaimei atsitikus, antrasis saugo kelionės metu turimus daiktus, trečiasis reikalingas, jei netyčia sugadinsite kieno nors turtą, o ketvirtasis atlygins išlaidas netikėtai nukėlus skrydį, neįvykus jungiamajam reisui ir panašiai.
Kokia tavo paties keliavimo ir draudimosi patirtis?
Keliaudamas draudimu pasirūpinu visada – kasdienybėje susiduriame su pakankamai daug pamokančių istorijų, kad leisčiau sau rizikuoti. O keliauti dažniausiai tenka darbo reikalais po įvairias Europos šalis, tačiau kartais nusišypso Fortūna ir leidžia pamatyti tokius kraštus, apie kurios anksčiau tik svajodavau. Vienas įsimintiniausių – Grenlandija. Praleidome ten savaitę, gėrėdamiesi žmogaus beveik nepaliesta gamta, su šunų kinkiniais čiuoždami ant užšalusių ežerų ir gyvendami tikrą klajoklišką gyvenimą.
Ką gali patarti norintiems vykti į kelionę saugiai?
Įsitikinkite, kad nepamiršote draudimo. Jei turite kreditinę kortelę, joje tikriausiai yra kelionių draudimo paslauga jums ir visai šeimai, jei ne, vertėtų įsigyti šią paslaugą ir sumažinti galimų išlaidų riziką nelaimės atveju. Tada būtinai išsiaiškinkite, kokiais kontaktais reikia kreiptis į jūsų draudimo kompaniją atsitikus nelaimei ir pasiimkite šiuos duomenis į kelionę. Na, ir trečia – jei atsitiks nelaimė, rinkite visas sąskaitas už gydymo išlaidas, nes be jų tikrai kils sunkumų atlyginant nuostolius.
Ačiū už patarimus!